A részszakma a “régi” OKJ-s részszakképesítés “utódának” tekinthető.
Az “új” rendszerben a részszakmára felkészítő szakmai oktatás a szakképzés egyik formája.
A szakmákhoz képzési és kimeneti követelményeket írnak elő központilag. (Az SZVK-k “utódának” tekinthetők.) A képzési és kimeneti követelményekben – részszakmaként – meghatározható a szakmának olyan önállóan elkülöníthető része, amely legalább egy munkakör betöltéséhez szükséges kompetenciák megszerzését teszi lehetővé. A képzési és kimeneti követelmények nyilvánosak, az ITM honlapján kerülnek közzétételre.
Részszakmára felkészítő oktatás esetén szakmai programot kell kidolgozni, ennek elemei:
- a képzési és kimeneti követelmények és a programtanterv alapján a képző intézményre konkretizált képzési program (Fktv.: a képzési és kimeneti követelményekre figyelemmel kidolgozott, felnőttképzési szakértő által előzetesen minősített képzési program)
- az írásbeli, szóbeli, gyakorlati beszámoltatások, az ismeretek számonkérésének rendje
- a képzésben részt vevő fogyatékkal élő személy tekintetében a fogyatékosság típusához és fokához igazodó fejlesztő program
A szakmai programot a képző intézmény honlapján fel kell tüntetni.
Kapcsolódó vizsgát szervezhet: személytanúsító szervezetként akkreditált vizsgaközpont.
Vizsga neve: szakmai vizsga (állami vizsga, országosan egységes eljárás keretében).
Sikeres vizsga után kiállított dokumentum: a részszakma megszerzéséről kiállított szakmai bizonyítvány államilag elismert alapfokú végzettséget és szakképesítést tanúsít és legalább egy munkakör betöltésére képesít .