2020.09.01-TŐL A KORÁBBAN SZABADPIACIKÉNT ISMERT KÉPZÉSEKET BEJELENTÉS ALAPJÁN KELL FOLYTATNI!
2020.09.01-TŐL MINDEN VÁLLALAT, VÁLLALKOZÁS, SZERVEZET ESETÉBEN AZ ALKALMAZOTTAK SZÁMÁRA FOLYTATOTT BELSŐ KÉPZÉSEKET BEJELENTÉS ALAPJÁN KELL FOLYTATNI!
2020.09.01-TŐL A HATÓSÁGI, VAGYIS A MÁS JOGSZABÁLY ALAPJÁN FOLYTATOTT KÉPZÉSEKET A “SAJÁT” JOGSZABÁLYBAN ELŐÍRTAK ÉS BEJELENTÉS ALAPJÁN KELL FOLYTATNI!
Általános tudnivalók a bejelentéses képzőkről, a bejelentés alapján folytatandó képzésekről:
A hatóság elektronikus nyilvántartást vezet a felnőttképzőkről. A bejelentés alapján működő képzők felnőttképzési nyilvántartási számában B betű szerepel (pl. B/2020/000213).
A bejelentés alapján működő felnőttképzők teendői (a korábban szabadpiaci, a hatósági és a belső képzések esetében is):
- Esetleges intézményi adatváltozás jelentése a felnőttképzési adatszolgáltatási rendszeren keresztül (FAR) előírt határidőn belül.
- A résztvevőkkel felnőttképzési szerződést kell kötni (nem kötelező írásban).
- A résztvevők jogszabályban előírt adatainak begyűjtése, tárolása, kezelése meghatározott ideig.
- A képzési csoportokról és résztvevőkről online adatszolgáltatás az előírt tartalommal és határidőben a felnőttképzési adatszolgáltatási rendszerbe (FAR).
- Résztvevők oktatási azonosítóihoz kapcsolódó feladatok.
- Tájékoztatási kötelezettség teljesítése (a felnőttképzési nyilvántartási szám feltüntetése az előírt dokumentumokon, résztvevők tájékoztatása bizonyos adataiknak a FAR-ba történő továbbításának megtiltására vonatkozó lehetőségről).
- Tanúsítvány kiállítása a FAR rendszerből a résztvevő kérésére, átadása az előírások szerint.
- A hatóság által végzett online elégedettségmérés eredményéhez a FAR-ban a képző a kiértékeléssel kapcsolatos szöveges véleményt írhat meghatározott ideig.
A FAR rendszer előnyei:
- “magától” intézi az oktatási azonosítót
- “magától” intézi a résztvevői elégedettségmérést
- “magától” intézi a statisztikai adatszolgáltatást (az OSAP-ot)
Szigorú felnőttképzési hatósági ellenőrzés (nem tudható előre, kiket érint), szabálysértés esetén előreláthatóan először csak figyelmeztetés, ezután fokozott hatósági figyelem, ismételt szabálysértés esetén súlyos jogkövetkezmények.
Figyelem! A bejelentés alapján folyó képzések felnőttképzési hatósági ellenőrzése nem a képzés minőségét vizsgálja, leginkább az adatszolgáltatás, adatkezelés megfelelőségét nézik. Nem nézik, “jó-e” a képzés, ért-e hozzá a képző, van-e megfelelő oktatója, helyszíne stb. A képzés minőségéről kizárólag az automatikus résztvevői elégedettségmérés eredménye ad visszajelzést, de itt sincsenek kötelezően elérendő minimális értékek.
Az alábbiakat inkább egyéb hatóságok vizsgálhatják, számos egyéb kapcsolódó előírás:
- Adózási kérdések (pl. ÁFA, oktatásról kiállított számla költségként történő elszámolhatósága)
- GDPR
- Fogyasztóvédelmi előírások, panaszkezelés